Питання щодо ліцензування імпорту лікарських засобів в Україні

05.07.13 17:10    2 487 
Запитання з редакції економічного журналу «МИТНИЙ ЕКСПЕРТ».
Відповіді від Юрія Сторожука.


1. Уже минуло 4 місяці відколи набув чинності закон про ліцензування імпорту лікарських засобів в Україні. На Вашу думку, які позитивні чи негативні наслідки виникли за цей час на вітчизняному фармацевтичному ринку?
Є певні позитивні результати, однак вони не явні. Імпортери ліків іноземного виробництва прийняли нові правила гри (оскільки підготовка до необхідності ліцензування імпорту тривала вже до прийняття законодавчих змін). Тих, кого нововведення збило з ніг, фактично немає. Схвильованість та паніка до 01.03.2013 р. змінилась нормальною робочою атмосферою адаптації до нових нормативних вимог. З врахуванням кризисних явищ, а також природженої здатності громадян України знайти «те ж саме, але дешевше», певна міграція на ЛЗ або генерики місцевого виробництва проходить відносно безболісно. Питання якості подібних ЛЗ, наявності чи відсутності серед них фальсифікованих (з врахуванням того, що найбільш резонансні випадки стосувались виробництва фальсифікату саме на території України) ще не отримало очевидної відповіді. Через велику кількість існуючих схем введення фальсифікату до етапу фінальної реалізації споживачеві, говорити про захищеність споживача в Україні від фальсифікації ЛЗ зарано. Посилання на директиву 2001/83/ЄС Європейського парламенту і Ради ЄС від 06.11. 2001 р. також не зовсім коректне, тому що причиною подібної європейської практики є не лише захист здоров’я громадян, а не в останню чергу – спроба захистити внутрішній ринок, отже, суто економічна складова питання.

2. Як Ви гадаєте, чи варто було взагалі запроваджувати ліцензування імпорту лікарських засобів в Україні? Чи була в цьому гостра необхідність? Аргументуйте, будь-ласка, свою позицію?
Вважаю, що ця міра була корисною для держави взагалі. Причинами запровадження ліцензування є більше не соціальні міркування, а продовження процедури євроінтеграції, приведення у відповідність законодавчої бази України (що, на жаль, дійсно відстає від законодавства в фармацевтичній сфері інших країни). Це дає свої дивіденди для зовнішньої політики України. Додатково, це ще один інструмент впливу на малий та середній бізнес, і це також бралось до уваги. Це – дивіденди для внутрішньої політики уряду. Отже, ми говоримо не про гостру необхідність подібних мір для громадян України, а про їх потенційність та зручність для уряду та держави в цілому
Поделиться в мессенджере: viber  telegram

Теги: , , ,


Комментировать

 *

Наши клиенты

РАП